فلزیاب پیشتاز

تفاوت بین فلزیاب های VLF و PI

فلزیاب پیشتاز

موضوعاتی که در این مطلب میخوانیم

امروزه فلزیاب‌های بسیاری وجود دارند که دارای مدل‌های مختلف با کاربری‌های متفاوتی هستند در این متن می‌خواهیم به مقایسه دو فلزیاب PI و VLF بپردازیم.

فلزیاب‌های VLF

معمولاً این نوع فلزیاب‌ها بسیار سبک و کم حجم هستند و دارای دیسک کوچک با اندازه 25 سانتی‌متر است. در این فلزیاب‌ها عمق کاوش در زمین کمتر از یک متر بوده و قدرت عمق زنی پایینی دارد.

به این نوع فلزیاب‌ها (VLF) فلزیاب‌های تفریحی نیز گفته می‌شود از چنین دستگاه‌هایی بیشتر برای یافتن فلز بر روی سطح زمین استفاده می‌شود. لازم به ذکر است این دستگاه‌ها دارای نمایشگر دیجیتال هستند و قدرت تفکیکی 80 درصدی رادارند این نوع دستگاه‌ها تنها می‌توانند فلزات آهنی را از دیگر اجسام باقدرت تفکیک مناسب جدا کنند.

بیشتر بخوانید: فلزیاب چیست؟

مزیت‌های فلزیاب VLF

این نوع دستگاه از سیستم تفکیک‌پذیری قوی بهره می‌برد که دارای قدرت تفکیک فلزهایی همچون طلا، مس و نقره است قدرت تفکیک‌پذیری این نوع دستگاه‌ها بسیار بیشتر از دستگاه‌های پالسی است.

همچنین فلزیاب‌های vlf مصرف باطری کمتر نسبت به سیستم‌های دیگر دارد. از مزایای دیگر این دستگاه‌ها می‌توان به حساسیت بیشتر آن‌ها نسبت به فلزات رنگین اشاره کرد. همین‌طور قدرت بالا در تشخیص نقطه دقیق از مزایای دیگر این فلزیاب به شمار می‌آید.

معایب فلزیاب‌های VLF

عمق کاوش این نوع فلزیاب‌ها بسیار کمتر از فلزیاب‌های پالسی بوده، در شرایط محیطی خاص آن‌ها نمی‌توانند کار کنند و توانایی عمق زنی این دستگاه‌ها به‌شدت افت می‌کند.

همچنین این دستگاه حساسیت بالایی نسبت به کانی‌ها و مواد معدنی موجود در خاک‌نشان می‌دهند. یکی دیگر از معایب این فلزیاب‌ها این است که در زیرآب قابلیت جندانی ندارند و به‌خوبی نمی‌توانند کاوش کنند.

فلزیاب‌های PI پالسی

امروزه فلزیاب‌های پالسی یکی از پرکاربرد ترین فلزیاب‌های مورداستفاده در میان کاوش گران است. در تکنولوژی این فلزیاب‌ها به دو کویل مجزا نیاز نبوده در این دستگاه‌ها یک کویل با سایزهای مختلف به‌عنوان فرستنده و گیرنده استفاده می‌شود. 

در این تکنولوژی از طریق یک سیم پیچ شارژ پالس‌های جریان را نشان می‌دهند. هر پالس دارای یک میدان مغناطیسی مختلط است وقتی پالس خاموش می‌شود این میدان‌های مغناطیسی نیز از بین خواهد رفت و این امر موجب به وجود آمدن یک دامنه شیب‌دار در کویل می‌شود و این امر موجب به وجود آمدن جریانی از کویل می‌شود که (back emf) نام دارد. 

زمانی که اجسام فلزی در اطراف میدان مغناطیسی سیم پیچ هستند پالس یک میدان مغناطیسی مخالف در آن‌ها ایجاد می‌کند. سپس موج به وجود آمده را به‌وسیله پیش تقویت‌کننده تقویت کرده و به قسمت صوتی دستگاه منتقل می‌شود.

مزایای فلزیاب‌های پالسی

از نکات مهمی که در این نوع دستگاه‌ها بسیار چشم‌گیر است حساس نبودن آن‌ها به کانی‌های موجود در زمین است. ازآنجایی‌که خاکی ایران دارای آلودگی‌های بسیاری است این دستگاه حساسیتی در برار این آلودگی‌ها نشان نمی‌دهد. 

همچنین از دیگر مزایای این دستگاه‌ها می‌توان به عمق بالاتر آن‌ها نسبت به دستگاه‌های وی ال اف اشاره کرد. لازم به ذکر است که فلزیاب‌های پالسی می‌توانند 3 تا 3مترو نیم عمق زنی داشته باشند که در مقایسه با دستگاه های VLF بسیار بیشتر است. البته در کاتالوگ های دستگاه‌های پالسی میزان عمق زنی تا 8 متر نیز نوشته‌شده که می‌توان گفت این موضوع تنها برای فروش بیشتر و بهتر محصولات توسط افراد سودجو به وجود آمده و تنها روشی برای سوءاستفاده از افراد به شمار می‌آید.

معایب فلزیاب‌های پالسی

این دستگاه‌ها حساسیت پایین‌تری نسبت به فلزات باارزش مثل طلا رادارند. و قدرت تفکیک آن‌ها بسیار ضعیف‌تر از نمونه‌های دیگر است. یکی از معایب فلزیاب‌های پالسی که بسیار مهم نیز به شمار می‌آید مصرف باطری  بیش‌ازحد آن است.

به این محتوا امتیاز دهید:
5/5

محصولات